The Affiliated Construction Trades of Ohio (ACT Ohio) has issued candidate endorsements for the 2018 General Election.

“ACT Ohio has determined that our organization will support those candidates, irrespective of party affiliation, who have demonstrated a willingness to support our industry and our members,” said Executive Director Matt Szollosi. “With our emphasis on apprenticeship training, safety, productivity and excellence, ACT Ohio’s affiliates and their partner-contractors stand ready to meet the needs of customers in both the public and private sectors. We appreciate the efforts and commitment of all who serve.”

U.S. Senate
Sen. Sherrod Brown (D)

U.S. Congress
Aftab Pureval (D) – District 1
(Warren and part of Hamilton)

Rep. Joyce Beatty (D) – District 3
(Part of Franklin)

Rep. Bill Johnson (R) – District 6
(Columbiana, Carroll, Jefferson, Harrison, Guernsey, Belmont, Monroe, Noble, Washington, Meigs, Gallia, Lawrence, Jackson, and parts of Scioto, Athens, Muskingum, Tuscarawas, and Mahoning)

Ken Harbaugh (D) – District 7
(Knox, Coschocton, Holmes, Ashland, and parts of Tuscarawas, Stark, Richland, Medina, Lorain, and Huron)

Rep. Marcy Kaptur (D) – District 9
(Parts of Lucas, Ottawa, Erie, Lorain, and Cuyahoga)

Rep. Mike Turner (R) – District 10
(Montgomery, Greene, and part of Fayette)

Rep. Marcia Fudge (D) – District 11
(Parts of Cuyahoga and Summit)

Rep. Troy Balderson (R) – District 12
(Morrow, Delaware, Licking, and parts of Franklin, Marion, Richland, and Muskingum)

Rep. Tim Ryan (D) – District 13
(Parts of Mahoning, Trumbull, Portage, Stark, and Summit)

Rep. Dave Joyce (R) – District 14
(Ashtabula, Lake, Geauga, and parts of Trumbull, Portage, Summit, and Cuyahoga)

Rep. Steve Stivers (R) – District 15
(Madison, Pickaway, Clinton, Pickaway, Perry, Hocking, Vinton, Morgan, and parts of Franklin, Fayette, Ross, and Athens)

Governor/Lieutenant Governor
Mike DeWine (R)
Jon Husted (R)

Attorney General
Steve Dettelbach (D)

Secretary of State
Sen. Frank LaRose (R)

State Auditor
Zack Space (D)

State Treasurer
Rob Richardson (D)

Ohio Supreme Court
Judge Craig Baldwin (R)
Justice Mary DeGenaro (R)

Ohio Senate
Rep. Anne Gonzalez (R) – District 3
(Part of Franklin)

Paul Bradley (D) – District 5
(Preble, Miami, and parts of Darke and Montgomery)

Sen. Steve Wilson (R) – District 7
(Warren and parts of Butler and Hamilton)

Sen. Cecil Thomas (D) – District 9
(Part of Hamilton)

Rep. Teresa Fedor (D) – District 11
(Part of Lucas)

Rep. Nathan Manning (R) – District 13
(Huron and Lorain)

Rep. Hearcel Craig (D) – District 15
(Part of Franklin)

Sen. Bob Peterson (R) – District 17
(Fayette, Clinton, Highland, Ross, Pike, Jackson, Gallia, and parts of Lawrence, Vinton, and Pickaway)

Sen. Sandra Williams (D) – District 21
(Part of Cuyahoga)

Rep. Nickie Antonio (D) – District 23
(Part of Cuyahoga)

Sen. Kenny Yuko (D) – District 25
(Part of Cuyahoga and Lake)

Rep. Kirk Schuring (R) – District 29
(Parts of Stark)

Sen. Jay Hottinger (R) – District 31
(Perry, Licking, Coshocton, Tuscarawas, and part of Holmes)

Rep. John Boccieri (D) – District 33
(Mahoning and Columbiana)

Ohio House
Rep. Theresa Gavarone (R) – District 3
(Wood)

Rep. Robert Cupp (R) – District 4
(Allen)

Rep. Tim Ginter (R) – District 5
(Columbiana)

James Trakas (R) – District 6
(Part of Cuyahoga)

Rep. Tom Patton (R) – District 7
(Part of Cuyahoga)

Rep. Kent Smith (D) – District 8
(Part of Cuyahoga) 

Rep. Janine Boyd (D) – District 9
(Part of Cuyahoga)

Rep. Stephanie Howse (D) – District 11
(Part of Cuyahoga)

Jeff Crossman (D) – District 15
(Part of Cuyahoga)

Rep. Dave Greenspan (R) – District 16
(Part of Cuyahoga)

Rep. Adam Miller (D) – District 17
(Part of Franklin)

Rep. Kristin Boggs (D) – District 18
(Part of Franklin)

Tim Barhorst (R) – District 19
(Part of Franklin)

Rep. Richard Brown (D) – District 20
(Part of Franklin)

Stu Harris (R) – District 21
(Part of Franklin)

Rep. David Leland (D) – District 22
(Part of Franklin)

Eric Yassenoff (R) – District 24
(Part of Franklin)

Erica Crawley (D) – District 26
(Part of Franklin)

Christine Fisher (D) – District 27
(Part of Hamilton)

Rep. Jonathan Dever (R) – District 28
(Part of Hamilton)

Rep. Brigid Kelly (D) – District 31
(Part of Hamilton)

Rep. Catherine Ingram (D) – District 32
(Part of Hamilton)

Sedrick Denson (D) – District 33
(Part of Hamilton)

Rep. Emilia Sykes (D) – District 34
(Part of Summit)

Rep. Tavia Galonski (D) – District 35
(Part of Summit)

Rep. Tony DeVitis (R) – District 36
(Part of Summit)

Mike Rasor (R) – District 37
(Part of Summit)

Rep. Fred Strahorn (D) – District 39
(Part of Montgomery)

Rep. Jim Butler (R) – District 41
(Part of Montgomery)

Paula Hicks-Hudson (D) – District 44
(Part of Lucas)

Lisa Sobecki (D) – District 45
(Part of Lucas)

Rep. Michael Sheehy (D) – District 46
(Part of Lucas)

Scott Oelslager (R) – District 48
(Part of Stark)

Rep. Thomas West (D) – District 49
(Part of Stark)

Cassie Gabelt (D) – District 50
(Part of Stark)

Gayle Manning (R) – District 55
(Part of Lorain)

Rep. Michele Lepore-Hagan (D) – District 58
(Part of Mahoning)  

Eric Ungaro (D) – District 59
(Part of Mahoning)

Rep. John Rogers (D) – District 60
(Part of Lake)

Rep. Glenn Holmes (D) – District 63
(Part of Trumbull)

Rep. Michael O’Brien (D) – District 64
(Parts of Trumbull and Ashtabula)

Patty Lawrence (D) – District 65
(Part of Clermont)

Rep. Rick Carfagna (R) – District 68
(Knox and part of Delaware)

Rep. Larry Householder (R) – District 72
(Perry, Coshocton, and part of Licking)

Randi Clites (D) – District 75
(Part of Portage)

Rep. Sarah LaTourette (R) – District 76
(Part of Geauga and Portage)

Amanda Finfrock (D) – District 79
(Part of Clark)

Jena Powell (R) – District 80
(Miami and part of Drake)

Jon Cross (R) – District 83
(Hancock, Hardin, and part of Logan)

Tracy Richardson (R) – District 86
(Union and part of Marion)  

Rep. Steven Arndt (R) – District 89
(Erie and Ottawa)

Brian Baldridge (R) – District 90
(Adams, Scioto, and part of Lawrence)

Rep. Jay Edwards (R) – District 94
(Meigs and part of Vinton, Athens, and Washington)

Don Jones (R) – District 95
(Carroll, Harrison, Noble, and part of Washington and Belmont)

Rep. Jack Cera (D) – District 96
(Jefferson, Monroe, and part of Belmont)

Rep. Brian Hill (R) – District 97
(Guernsey and part of Muskingum)  

Brett Hillyer (R) – District 98
(Tuscarawas and part of Holmes)

Rep. John Patterson (D) – District 99
(Part of Ashtabula and Geauga)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us: